TiPS:lle kauden toinen voitto Tammelan Stadionilta Ilveksen vieraana

Naisten edustusjoukkue matkasi tänään Tampereelle, Tammelan Stadionille Ilveksen vieraaksi, Kansallisen Liigan kolmannen kierroksen päätösotteluun.

Ensimmäisen 45-minuuttisen alkupuoli mentiin isäntäjoukkue Ilveksen hienoisessa hallinnassa. Kotijoukkue sai rakenneltua muutaman vaarallisen maalipaikan, mutta jälleen vahvasti tolppien välissä läpi ottelun esiintynyt TiPS-vahti Riina Isokääntä piti näistä huolen.

Avausjakson edetessä pääsi TiPS paremmin pelin rytmiin kiinni. Pelikellon näyttäessä 43′ peliminuuttia, nähtiin ottelun ainokainen osuma, upean hyökkäyksen päätteeksi. TiPS:n keskikenttäpelaaja Elli-Noora Kainulaisen millintarkka keskitys tavoitti boksin sisälle ajaneen Nora Lehdon, joka tykitti pallon verkkoon upealla volleylla suoraan Kainulaisen syötöstä, ohi voimattoman Ilves-vahti Annika Laihasen. 0-1 lukemista lähdettiin puoliajalle.

Toisella jaksolla molemmat joukkueet saivat luotua tasaiseen tahtiin hyviä maalipaikkoja, TiPS kuitenkin hivenen enemmän. Tämän kauden liigassa kaksi maalia viimeistelleellä Roosa Ariyolla oli muutama kelpo paikka lisätä TiPS-johtoa, mutta tällä kertaa taiturimainen hyökkääjä ei onnistunut ohittamaan Ilves-vahti Laihasta. Enempää osumia ei ottelussa lopulta nähty, näin ollen täysi pistepotti matkaa Tikkurilaan.

TiPS:n saldo Kansallisessa Liigassa kolmen kierroksen jälkeen on nyt kaksi voittoa, sekä yksi tasapeli. Pisteitä joukkuella on kasassa seitsemän, joka pistemäärällisesti nostaa Tikkurilalaiset jakamaan sarjan kärkipaikkaa, yhdessä HJK:n, Åland Unitedin, sekä PK-35 HKI:n kanssa joukkueiden ollessa tasapisteissä.

Naisten kausi jatkuu 4.7 lauantaina, kotiottelulla PK-35 Hki:tä vastaan Tikkurilan Urheilupuistossa. Kyseessä on Super Saturday -ottelutapahtuma, kun sekä naisten että miesten edustusjoukkueet pelaavat kotiottelut samana päivänä. Naisten ottelu starttaa klo 13, miesten Kolmosen kamppailu puolestaan klo 18

Tikkurilan Palloseura hakee seuravalmentajaa

Haemme täysipäiväiseen työsuhteeseen seuravalmentajaa. Työnkuvasi koostuu seuraavista tehtävistä:   – Toimiminen vastuuvalmentajana seuran kahdessa joukkueessa/ikäluokassa. – Vastuu kausi-, jakso- ja harjoitussuunnitelmasta seuran valmennuslinjan mukaisesti. –

Lue lisää »KAUSIKORTIT
MYYNNISSÄ!

Tule mukaan tukemaan suomalaisen jalkapalloilun tulevia lupauksia, nauti jäseneduista ja saa ilmainen sisäänpääsy edustusjoukkueiden otteluihin. Kausikortista 10€ junioritoimintaan!

Tule mukaan!

TIKKURILAN PALLOSEURA

JALKAPALLOA VIHREÄLLÄ SYKKEELLÄ!

FANIKAUPPA

Tue seuraa ja pukeudu tyylikkäästi!​