Sunnuntaina Tikkurilassa panoksena Naisten liigan pronssimitalit

Sunnuntaina Tikkurilassa panoksena Naisten liigan pronssimitalit

 

TiPS-Åland United Tikkurilan urheilupuistossa sunnuntaina 20.10. klo 14.00

 

Naisten liigan päätöskierroksen ehdottomasti tärkein peli pelataan tulevana sunnuntaina Tikkurilassa. Tikkurilan urheilupuiston tekonurmella klo 14.00 alkavassa ottelussa TiPS-Åland United ratkaistaan tämänvuotisen Naisten liigan pronssimitalisti. Kotivoitolla TiPS ottaa pronssia, tasapeli tai vierasjoukkueen voitto merkitsevät kolmossijan karkaamista ahvenanmaalaisille.

– Kauden viimeinen peli, panoksena mitali. Ei voisi parempaa peliä loppuun toivoa. Saamme vastaamme erinomaisen pelin viime kierroksella pelanneen Åland Unitedin, joka kaatoi HJK:n kotonaan. Ålandilla on koko syyskausi sarjasta mennyt vahvasti ja joukkue on nostanut itsensä ansaitusti mitalitaisteluun mukaan, pohtii TiPS-päävalmentaja Petteri Kaijasilta päätöskierroksen jännitysnäytelmän alla.

TiPS ei ole kertaakaan aiemmin seurahistoriansa aikaan päässyt taistelemaan aikuisten pääsarjatason mitalista. Tätä ottelua ei siis kannata missata. TiPS toivoo runsaslukuisesta kotiyleisöstä kahdettatoista pelaajaa, joka tuo tikkurilalaisille sen voittoon tarvittavan lisälatauksen.

– Tulemme varmasti näkemään hienon ottelun Tikkurilassa. Toinen joukkueista saa mitalit kaulaansa. Kauden päätöksessä saamme mahdollisuuden pelata seuran historian ensimmäisestä mitalista, joten taistelua ja taitoa ei kentältä tule puuttumaan, toteaa Kaijasilta ja toivottaa samalla koko vantaalaisen jalkapalloyleisön mukaan kannustamaan TiPS pronssille.

 

Tervetuloa kannustamaan TiPS pronssille! Sunnuntaina seuravaatetta päälle ja ääntä katsomoon.

Otteluliput 5 eur, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi sisään.