TiPS kohtaa IK Myranin Tikkurilassa

TiPS kohtaa IK Myranin Tikkurilassa

TiPS-IK Myran Tikkurilan nurmella la 13.7. klo 15.00

TiPS palasi viikko sitten perjantaina Naisten liigan kesätauolta hakemalla vierastasapelin Tapiolasta FC Hongan vieraana. Tulevana lauantaina 13.7. on vuorossa tauon jälkeinen ensimmäinen kotiottelu tutulla Tikkurilan nurmella. Vastustajana lauantaina on IK Myran. Sarjataulukossa TiPS on tällä hetkellä nelosena 20 pisteellään. IK Myranilla pisteitä on 8 sarjasijoituksen ollessa yhdeksäs.

IK Myran on alkukaudesta osoittanut ajoittain hyvinkin pirteitä merkkejä, ja se onkin altavastaajan asemastaan huolimatta kyennyt haastamaan muita. Viimeisenä IK Myranin kovuuden koki sarjakärki HJK. Klubittaret kaivoivat viime viikonlopun pelistä lopulta nihkeän 0-1 vierasvoiton. IK Myran sai viime viikonloppuna väkeä liikkeelle, sillä ottelua HJK:ta vastaan oli Alavetelissä seuraamassa 1549 katsojaa. Huikea lukema, jonka edessä jokaisen Naisten liigan seuran kannattaa ottaa hattua päästä.

TiPS puolestaan pelasi edellisen pelin FC Honkaa vastaan. Johtoasemassa tauolle siirtynyt vierasjoukkue jäi toisella puoliajalla ajoittain espoolaisten mankeliin, ja lopulta tasatulos 1-1 maistui kuitenkin hyvälle. Tärkeä piste Tapiolasta. Lauantaina lähdetään hakemaan kolmea pistettä.

Lauantain peli on myös YLE:n ohjelmistossa. Ottelu lähetetään suorana Yle Areenassa, jälkilähetys TV2:ssa. Muistathan kuitenkin, että #parastapaikanpäällä

Otteluliput 5 eur, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi sisään.

.

.

TiPS Naisten jäljellä olevat pelit runkosarjassa:

La 13.7. 15.00 TiPS-IK Myran Tikkurilan nurmi (YLE)

La 20.7. 16.00 TiPS-TPS Tikkurilan nurmi

La 27.7. 15.00 Ilves-TiPS Tammela

La 10.8. 15.00 ONS-TiPS Castrerin tn

La 17.8. 16.00 TiPS-JyPK Tikkurilan nurmi

La 24.8. 14.00 KuPS-TiPS Savon Sanomat Areena