TIEDOTE

Suomalainen junioreiden jalkapallovalmennus on ottanut merkittäviä kehitysaskelia viime vuosien aikana. Yhteistyötä on tehty erityisesti espanjalaisen jalkapallovalmennusosaamisen kanssa, josta löytyvätkin vahvimmat näytöt pelaajien kehittämisestä aina huipputasolle saakka. Viimeisimmissä tutkimuksissa juuri espanjalaisista junioriakatemioista on noussut eniten pelaajia esimerkiksi Euroopan suurimpiin niin sanottuihin top 5 liigoihin.

Me Tikkurilan Palloseurassa aloitamme merkittävän panostuksen juniorivalmennuksen edistämiseksi. Olemme solmineet yhteistyösopimuksen katalonialaisen Saloun jalkapallovalmennuskeskuksen kanssa Smartfootball-valmennusmetodin jalkauttamisesta Tikkurilan Palloseuran jalkapallovalmennuksen rungoksi.

Saloun jalkapallovalmennuskeskusta johtaa Katalonian jalkapalloliiton valmennuksesta vastaava kouluttaja Albert Vinas, jonka oppilaisiin lukeutuu mm. Tottenhamissa valmentava argentiinalainen Mauricio Pochettino. Saloun jalkapallovalmennuskeskuksen soveltaman Smartfootball-metodin on kehittänyt Juan Luis Martinez Garcia, joka on vastannut mm. Real Madridin ja RCD Espanyolin valmennusmetodologiasta.

Smartfootball-metodissa keskiössä on pelaajan kognitiivisen kapasiteetin maksimoiminen. Tarkoituksena on pelissä tulevien ongelmatilanteiden toiston myötä opettaa pelaaja havainnoinnin ja vapaan tilan hahmottamisen kautta löytämään optimaaliset ratkaisuvaihtoehdot erilaisiin tilanteisiin sekä pallollisena että pallottomana ollessa. Tavoitteena on autonominen, älykäs ja ajatteleva pelaaja.

Yhteistyö Smartfootball-metodista sisältää espanjalaisten valmentajien osallistumisen Tikkurilan Palloseuran eri ikäluokkien harjoitteluun sekä seuran valmentajien kouluttamisen monivaiheisesti metodin osaajiksi. Yhteistyö Tikkurilan Palloseuran, Smartfootball-metodin ja Saloun jalkapallovalmennuskeskuksen kanssa alkaa huhti-toukokuun vaihteessa.

Tikkurilan Palloseura ry
www.tikkurilanpalloseura.fi

Uuden toimiston avajaiset

Tikkurilan Palloseuran uuden toimiston avajaiset! Tervetuloa juhlistamaan TiPSin uuden toimiston avajaisia Puistokulmaan! Tarjoamme toimintaa koko perheelle tässä energisessä ja yhteisöllisessä tapahtumassa. Päivämäärä ja aika: Sunnuntai

Lue lisää »KAUSIKORTIT
MYYNNISSÄ!

Tule mukaan tukemaan suomalaisen jalkapalloilun tulevia lupauksia, nauti jäseneduista ja saa ilmainen sisäänpääsy edustusjoukkueiden otteluihin. Kausikortista 10€ junioritoimintaan!

Tule mukaan!

TIKKURILAN PALLOSEURA

JALKAPALLOA VIHREÄLLÄ SYKKEELLÄ!

FANIKAUPPA

Tue seuraa ja pukeudu tyylikkäästi!​