TIEDOTE

Suomalainen junioreiden jalkapallovalmennus on ottanut merkittäviä kehitysaskelia viime vuosien aikana. Yhteistyötä on tehty erityisesti espanjalaisen jalkapallovalmennusosaamisen kanssa, josta löytyvätkin vahvimmat näytöt pelaajien kehittämisestä aina huipputasolle saakka. Viimeisimmissä tutkimuksissa juuri espanjalaisista junioriakatemioista on noussut eniten pelaajia esimerkiksi Euroopan suurimpiin niin sanottuihin top 5 liigoihin.

Me Tikkurilan Palloseurassa aloitamme merkittävän panostuksen juniorivalmennuksen edistämiseksi. Olemme solmineet yhteistyösopimuksen katalonialaisen Saloun jalkapallovalmennuskeskuksen kanssa Smartfootball-valmennusmetodin jalkauttamisesta Tikkurilan Palloseuran jalkapallovalmennuksen rungoksi.

Saloun jalkapallovalmennuskeskusta johtaa Katalonian jalkapalloliiton valmennuksesta vastaava kouluttaja Albert Vinas, jonka oppilaisiin lukeutuu mm. Tottenhamissa valmentava argentiinalainen Mauricio Pochettino. Saloun jalkapallovalmennuskeskuksen soveltaman Smartfootball-metodin on kehittänyt Juan Luis Martinez Garcia, joka on vastannut mm. Real Madridin ja RCD Espanyolin valmennusmetodologiasta.

Smartfootball-metodissa keskiössä on pelaajan kognitiivisen kapasiteetin maksimoiminen. Tarkoituksena on pelissä tulevien ongelmatilanteiden toiston myötä opettaa pelaaja havainnoinnin ja vapaan tilan hahmottamisen kautta löytämään optimaaliset ratkaisuvaihtoehdot erilaisiin tilanteisiin sekä pallollisena että pallottomana ollessa. Tavoitteena on autonominen, älykäs ja ajatteleva pelaaja.

Yhteistyö Smartfootball-metodista sisältää espanjalaisten valmentajien osallistumisen Tikkurilan Palloseuran eri ikäluokkien harjoitteluun sekä seuran valmentajien kouluttamisen monivaiheisesti metodin osaajiksi. Yhteistyö Tikkurilan Palloseuran, Smartfootball-metodin ja Saloun jalkapallovalmennuskeskuksen kanssa alkaa huhti-toukokuun vaihteessa.

Tikkurilan Palloseura ry
www.tikkurilanpalloseura.fi

Miesten edustusjoukkueen kausi alkaa!

Miesten edustusjoukkueen kausi alkaa! Miesten edustuskoukkue avaa tämän futiskauden kotipelillä HyPSiä vastaan perjantaina 19.4.2024! Joukkue on valmistautunut kauteen hyvin, ja tavoitteena on lähteä voittamaan jokainen peli! TiPS

Lue lisää »

Tulevaisuuden tähdet 2024 -ohjelma

Tulevaisuuden tähdet 2024! Tyttöjoukkueet huomio! Ilmoittautuminen on auki Tulevaisuuden Tähdet 2024 -ohjelmaan! Tulevaisuuden tähdet -ohjelman kautta junioripelaajille halutaan tarjota esikuvia, yhteisö ja mahdollisuus tulla osaksi

Lue lisää »

Uusi puheenjohtaja

Tikkurilan Palloseuralle on valittu uusi puheenjohtaja Tikkurilan Palloseuran kevätkokous pidettiin 19.3.2024. Kokouksessa äänestettiin uusi hallituksen puheenjohtaja, sillä aikaisempi puheenjohtaja Petteri Lehtinen vastaanotti työn ulkomailta, eikä

Lue lisää »KAUSIKORTIT
MYYNNISSÄ!

Tule mukaan tukemaan suomalaisen jalkapalloilun tulevia lupauksia, nauti jäseneduista ja saa ilmainen sisäänpääsy edustusjoukkueiden otteluihin. Kausikortista 10€ junioritoimintaan!

Tule mukaan!

TIKKURILAN PALLOSEURA

JALKAPALLOA VIHREÄLLÄ SYKKEELLÄ!

FANIKAUPPA

Tue seuraa ja pukeudu tyylikkäästi!​