Käytänteitä ja perusasioita

Hyviä käytänteitä, ja perusasioita Tikkurilan Palloseurassa

  • Joukkue kokoontuu aina pukukoppiin ennen harjoituksia ja pelejä, jos vain mahdollista. Peleihin saavutaan seuran edustusasussa. Varusteet puetaan päälle aina ennen harjoituksia pukukopissa tai (kentän laidalla). Harjoituksiin tai peleihin ei saavuta varusteet valmiiksi päällä.
  • Pelaajat kättelevät valmentajia, kun saapuvat harjoituksiin/pelitapahtumaan.
  • Pelitapahtumiin nimeämiset tehdään alkuviikolla. Poissaolot ko. viikolla estävät pelaajan osallistumista peleihin viikonlopun aikana. Pelaajat itse ilmoittavat vastuuvalmentajalle poissaoloista sekä harjoituksista ja pelitapahtumista.
  • Pelaajat harjoittelevat harjoitusvarusteissa ja vain peleissä käytetään peliasua (pelipaita). Joukkueet (pelaajat ja joukkueen toimihenkilöt) käyttävät otteluissa ja harjoituksissa seuran asusteita seuran varusteohjeen mukaisesti.
  • Vanhemmat eivät tule harjoituskenttäalueelle, ja peleissä katsomo sijaitsee vaihtopenkin vastakkaisella puolella.
  • Harjoitukset pidetään kaikissa säätiloissa ellei vastuuvalmentaja toisin ilmoita.
  • Harjoituksen lopettaminen: Yhteiseen TIPS –huutoon. Harjoituksien ja pelien jälkeen käydään aina suihkussa.
  • Joukkueen lomat määritellään joukkueen kausisuunnitelmassa, valmentaja määrittelee. Pelaajien lomat tulee ajoittaa joukkueen loma-aikoihin.